НАДРІЧНЕ

НАШЕ РІДНЕ СЕЛО

Три легенди. Дерев’яна церква святого Миколая

Богдан ЛУГОВИЙ 

ІСТОРИКО-КУЛЬТУРНІ ОБ’ЄКТИ – ПОТЕНЦІАЛ РОЗВИТКУ РЕЛІГІЙНОГО ТУРИЗМУ НА ПРИКЛАДІ БЕРЕЖАНСЬКОЇ ОТГ 

У ХХІ ст., активно розвиваються інформаційно-технологічні процеси у кожному суспільстві, проте історія, релігія та сакральність є невід’ємною частиною людського життя, вони підкреслюють цінності народу, його ідентичність й формують туристичну привабливість. Релігійний туризм, в сучасних умовах війни, вважається одними із наймасовіших видів туризму, він має давні традиції і є загально-всесвітнім культурним явищем.
У Тернопільській області налічується 638 – сакральних об’єктів, до яких належать 134 дерев’яні храми. У Бережанській ОТГ туристи можуть познайомитися з культурною та релігійною спадщиною обраних об’єктів цього регіону. Вагомою групою пам’яток культурної спадщини Бережанщини є сакральні архітектурні об’єкти: церкви, костели, монастирі, синагоги.
Першу групу історико-культурних ресурсів краю складають дерев’яні храми. Дерев’яна церква святої Параскеви у с. Поручин, ймовірно, є найстарішою в Тернопільській області. Стіни дерев’яної частини церкви складаються з колотих дубових брусів, а це однозначно є підтвердженням, що будівля дійсно дуже давня.
Привертає увагу і ще один храм Бережанщини – церква святого Миколая у м. Бережани. У 1600 р. в Бережанах при цій церкві з’явилося перше церковне братство. У 1691 р. церкву перебудовували. Дерев’яна дзвіниця не збереглася, у 1867 р. зведено нову надбрамну муровану.
Цікавою є дерев’яна церква святого Миколая в с. Надрічне (Дрищів). Туристичної привабливості цьому храму додають три легенди про те, як церква опинилася в селі Дрищів – Надрічне. Перша. Мешканці села купили церкву в орендарів-євреїв з містечка Рогатин і відразу перевезли до Надрічного. Друга. Церкву в розібраному вигляді везли до іншого села на території теперішньої Львівської області. В Надрічному, на
схилі гори воли, які тягнули дерево, зупинилися і далі не рухалися. Люди сприйняли це як знак з неба і вирішили залишити церкву в селі і поставити на тому місці. Третя. До Дрищева церкву перевозила валка із 20 пар волів. Очевидно, місце призначалося на найвищій точці горба в селі, але втомлені воли зупинилися на пісвсхилі. Це було сприйнято як Боже провидіння, і церкву заклали на півсхилі. Без змін залишено чотириярусний іконостас пірамідальної побудови та намісна ікона Преображення Господнього залишилася на своєму місці. 
Цікавими об’єктами релігійного туризму є церква Святих верховних апостолів Петра і Павла в с. Урмань.
Другу групу історико-культурних ресурсів Тернопільської області складають кам’яні храми. Церква Пресвятої Тройці у місті Бережани – пам’ятка архітектури національного значення та єдиний храм у Галичині, що зберігся у межах забудови ринкової площі. В церкві зберігається дві реліквії: чудотворний образ Бережанської Матері Божої та частина мощей Івана Хрестителя. Цікавими об’єктами туристів можуть стати кам’яні храми які знаходяться в кожному селі громади, кожен об’єкт є неоднозначним і цікавим.
Третю групу історико-культурних ресурсів становлять сакральні пам’ятки римо-католицької церкви, оскільки вони вирізняються характером побудови. Найдавніші костели збереглися на Бережанщині. Найдавнішим костелом Бережанщини є Троїцький замковий костел Святої Трійці, що розміщений на території Комплексу замку Синявських. В ході історії костел став усипальницею представників родини Синявських, надгробки яких у внутрішньому просторі виконали Герман Гутте, Генріх Горст та Йоган Пфістер.
Парафіяльний костел Різдва Пресвятої Діви Марії споруджено у Бережанах 1600-1620 рр. Збережені ознаки оборонної архітектури. З 1924 р. костел найменується титулом cвв. Апп. Петра і Павла.
Ще один костел Внебовзяття Пресвятої Діви Марії, фундаторкою якого стала Катерина Сенявська, збудовано у 1624-1638 рр. в с. Біще. Це також яскраво виражена оборонна культова споруда.
У Бережанах збереглося декілька пам’яток єврейського народу: руїни великої синагоги (1718 р.), «Народний дім», територія гетто, кіркут – єврейський цвинтар.
Ще одну групу історико-культурних ресурсів складають пам’ятки вірменської сакральної архітектури. На території м. Бережан зберігся Комплекс споруд Вірменської церкви, що є пам’яткою місцевого значення.
Отже, Бережанщина край багатий на пам’ятки культурної спадщини, вагому частину яких становлять релігійно-сакральні об’єкти. Сакральна спадщина багатоманітна та представляє різні течії християнства. Все це формує потужну основу для успішного розвитку релігійного туризму.

 https://www.lute.lviv.ua/