НАДРІЧНЕ

НАШЕ РІДНЕ СЕЛО

Спиридон Литвинович – невтомний пастир і громадський діяч

Біографія 
Спиридон Литвинович народився 6 грудня 1810 року в селі Дрищів (нині Надрічне), поблизу Бережан. Освіту здобув у Львівській духовній семінарії та Віденському університеті. У 1834 році був висвячений на священика, а з 1856 року став єпископом-помічником Львівського архиєпископства.

Митрополит Галицький 
Після смерті митрополита Григорія Яхимовича 5 травня 1864 року Спиридон Литвинович був обраний митрополитом Галицьким та архієпископом Львівським, ставши настоятелем Української греко-католицької церкви (УГКЦ).

Громадська діяльність 
Спиридон Литвинович не обмежувався лише церковною сферою, а активно брав участь у громадському житті. Він був вірилістом (представником духовенства) у Галицькому сеймі з 1861 по 1869 рік, де виступав за права українського народу. Також був віцемаршалком Галицького сейму, членом Державної ради Австрійської імперії та послом і віцепрезидентом Австрійського райхсрату в 1861-1864 роках.

Церковна діяльність 
Як митрополит, Спиридон Литвинович присвятив себе посиленню УГКЦ та захисту її інтересів. Він сприяв розвитку духовної освіти, засновуючи семінарії та школи. Також при ньому було впорядковано літургійне життя, видано нові богослужбові книги.

Смерть і спадщина 
Спиридон Литвинович помер 4 червня 1869 року у Львові. Його смерть стала великою втратою для УГКЦ та української спільноти загалом. Він залишив по собі спадщину невтомного пастиря та відданого громадського діяча, який постійно боровся за права свого народу.

https://reporter.zp.ua/