НАДРІЧНЕ

НАШЕ РІДНЕ СЕЛО

До 80-річчя з дня народження Василя Савчука

Музей Книги:  
До 80-річчя з дня народження Василя САВЧУКА 
Бережанщина багата на безсмертні імена. У золоту книгу видатних творців літературної слави нашого краю вписано й ім’я журналіста, краєзнавця, літератора Василя Дмитровича САВЧУКА, талант якого напоєний соками рідної землі, отчої вишні, євшан-зіллям з гори Лисоня, талант якого озвався до нас віршами, статтями, поемами, історичними розвідками та книгами. Творча та життєва дорога Василя Дмитровича творилася на очах кожного бережанця. Спочатку працівник газети, відповідальний секретар, керівник літературної студії, автор пісні про Бережани, заступник редактора, автор власних друкованих видань та співучасник масових літературних заходів – він назавжди увійшов до рукопису спогадів музею книги.
У доробку поета більше десяти книжок публіцистичних та історико-краєзнавчих творів. Найсприятливішим для його творчої праці видався вже перший рік незалежності України. У 1991-у побачила світ поетична драма “Кривавий тан”, у 1993-у – публіцистична брошура “Діалог небайдужих”, історичний нарис “Надрічне – село над Золотою Липою”, збірка віршів “Отча вишня”.
Багато часу і праці зайняло збирання та оформлення матеріалів до другого тому збірника «Бережанська Земля», що побачив світ 1998 р. в Канаді заходами комітету «Бережанська земля» (голова – Левко Бабій, секретар – Ярослав Гунька). Одночасно Василь Дмитрович працював над історико-документальною кіноповістю “В ім’я Твоє” (перша книжка вийшла у 1998 р., друга – у 2000 р.). Перед тим, у 1996 р. він видав сатиричну поему “Триесірний Ґеньо з Трої” у чотирьох частинах. Повторно видання побачило світ у 1999 році, а доповнене п’ятою частиною – у 2006 році в збірці сатири й гумору “Трішки усмішки”. Він – автор збірок поезій «Наука онукам» (1996), «Очима подиву й душі» (2011), «Листки по Липі Золотій. Лірика» (2012), «На вечірній кладці. Рубаї» (2014), «Зерна з-під градобою. Поезії» (2015), «Ясні очі криниць» (2016). Чимало віршів Василя Савчука покладено на музику бережанськими композиторами. У 2000 році вийшов пісенник «Мелодії душі: Твори бережанських композиторів на вірші Василя Савчука».
Поетична драма «Кривавий тан» була поставлена (дві дії з трьох) на сцені Бережанського районного будинку народної творчості у 1994 році – завдяки організаторським старанням педагога Ярослава Новоженця, як режисера й постановника.
Багато творів були опубліковані в журналах «Тернопіль» та «Літературний Тернопіль», «Весела Січ», «Джерело життя», «Дзвін», у колективному збірникові «На хвилях Липи Золотої», в газетах «Літературна Україна», «Відродження», «Свобода», «Вільне життя», «Жайвір», «Бережанське віче» та інших.
Не полишаючи літературної творчості, долучався до співпраці з «Літописом УПА» у спробах створення життєписів учасників національно-визвольних змагань («Грім» – полковник УПА Микола Твердохліб») (2008), («Рейд сотні Громенка» у співавторстві з Ю. Борцем (2003). Був активним учасником пілотного проекту краєзнавців області – творення енциклопедичного тритомника «Тернопільщина. Історія міст і сіл». Гарний дарунок отримала й малеча – це книжечки «АБеВеГеДеНЬ», «Наука онукам», «Метка абетка».
Василь Дмитрович часто повторював вислів поета Гафіза, що кожній людині необхідно прожити визначене небом життя і виконати певний обсяг труду, «та не більше від того, що суджено нам». А суджено йому було багато, і він з гідністю виконав покладену на нього Богом місію. Недарма його життєва мандрівка зупинилася тієї миті, коли християни відзначали церковне свято на честь священномученика Василя Анкірського 4 квітня 2023 року. В народі існує повір’я: якщо християнська душа відходить у засвіти в благодатний час великих свят, то для неї відкриті ворота Раю.
Цю ласку з неба заслужив собі Василь Дмитрович Савчук.
До дня народження відомого бережанського поета, журналіста, краєзнавця, члена Національної Спілки письменників України в літературній світлиці музею книги розгорнуто книжкову виставку “Навік вам дарую чуття полум’яне”.

 https://www.facebook.com/Музей Книги/