НАДРІЧНЕ

НАШЕ РІДНЕ СЕЛО

Дрищів-Надрічне в Літописі УПА: Том 50

ЗГАДКИ ПРО СЕЛО ДРИЩІВ-НАДРІЧНЕ 

ВІСТІ З ТЕРЕНУ.
за січень – лютий – березень 1948 р. 

27.І. – 2.ІІ. В с. Надрічне квартирував один лейт[е]нант з 2-ма бійцями. Вони мали зі собою 6-х арештованих людей, з котрими щодня ходили до ліса різати дерева. Дня 2.ІІ. від’їхали до Тернополя.

4.І. В с. Гиновичі слідчий МГБ кап. Глєбов проводив трус в одного переселенця, а відтак робили труси по господарствах від сторони ліса. Копали ями та зривали підлоги. Під час трусів натрапили на одну хату з котрої господарі втекли, а хата була зачинена. Большевики під хатою заколядували Бог Предвічний, а що з хати ніхто не відзивався, розбили двері, зробили основний трус, побили всю посуду та з колядою пішли далі.

Вечером у 8-й годині пішли до с. Жуків, де вночі зробили ревізію в Курпіль Антона, а потім відійшли до с. Надрічне.

5.І. В с. Надрічне большевики зробили засідку, а як около 12-ї год. вночі надійшов дорогою господар Мищишин Григорій, тоді один емведист скочив і зловив його за плечі та кричав до других других, щоб йому помогли. Слідуючого дня в того господаря робили трус, повалили печі, шукаючи за “бандьорами”. Цього дня робили трус, рівнож, в Наконечного Івана. Арештували Лупиніс Григорія, около 60-літнього старика. Під час допитів слідчий Глєбов бив його, закладав на шию шнурок та підтягав догори, прикладав пістоль до голови, грозив, що застрілить, шарпав за вуса, а все це тому, щоби він признався, чи до нього заходять і коли заходять “бандьори”.

Хотіли, щоби він погодився з ними співпрацювати. Слідчий Глєбов до нь[о]го казав: “Як ти хочеш жити та тобі милі жінка і дитина, то будь сексотом, а як ні, то ми тебе зараз застрілимо”. Цего самого дня 6.І. робили ще ревізії по одній вулиці коло церкви та вкрали теля в Баран Василя.

Вищеподаного дня в с. Гиновичі ніччю большевики робили засідку в того переселенця, де попереднього дня робили ревізію, а рівнож була засідка у с. Лапшин.

Дрищів-Надрічне в Літописі УПА: Том 50

14.І. В с. Комарівка большевики забрали цю жінку, в котрої минулого місяця вбили двох підпільників (“Данка” і “Кліща”).

Ніччю в с. Лапшин большевики робили засідки.

В полудне до с. Шумляни приїхав слідчий Глєбов із 3-ма бійцями.

Він питав голови сільради чи нема більше в селі воєнних. Відтак поїхав до с. Жуків до сільради і звідтам телефонував шифром до м. Бережан.

Потім злучився з цими большевиками, що були в селі, і разом пішли до с. Надрічне. Там переночували, а ранком пішли до с. Шумляни.

22.І. До с. Надрічне прибули Тіщенко і ще один большевик, ходили до Підлужного Івана, а вечером робили засідку коло церкви.

Цьої самої ночі в с. Павлів 8-х большевиків робили засідку в Легети Ігнатія. Вони чекали до півночі.

12-13.ІІІ. Були засідки в сс. Надрічне і Лапшин.

25.ІІІ. В с. Надрічне (колишня назва Дрищів) 48-х емведистів під командою нач. рай. МГБ майора Іванова робили облаву по селі, по полях і в лісі. Говорили, що до того села втекли “бандьори”, бо були сліди по снігу.

В млині с. Демня “стрибок” Сивак, родом з Нараєва, питав переселенця Полячек Петра де його мати і хто її повісив. Переселенець відповів: “що так як не знає його, так не знає де поділася його матір”. Сивак тоді його побив по обличчю. Переселенець пішов зі скаргою до району, а Сивака “покарали перенесенням до гарнізону “стрибків” с. Мечищів.

26.ІІІ. в с. Надрічне по всіх роздоріжжях Глєбов і 12 емведистів робили засідки, а ранком відійшли на Малий Урмань.

27/28. В с. Надрічне ніччю емведисти знова робили засідки коло Вільгуша і Лужецького (сексоти). Досвітком вийшли зі села, а на другу ніч були по тих самих місцях знова.

В с. Рибники заквартирував гарнізон військ МВД під командою кап. Міліцина. Говорять, що будуть знова квартирувати гарнізони.

Літопис Української Повстанської Армії. – Т. 50. – С. 10-30 (проміжки згадок про Надрічне-Дрищів). 

ВІСТІ З ТЕРЕНУ.
за місяць липень 1948 р.

11.VIІ. до с. Надрічне прибув о/у – Іваненко з групою большевиків. Вони скинули з могили хрест, а самі поховавшися підглядали чи хто не буде ставити знова.

В с. Жуків ці самі большевики слідуючого дня хотіли зловити одну жінку, якої муж є засуджений. Цеї жінки не арештували, бо її не було вдома і вони перед вечором відійшли знова до с. Надрічне.

Розшифровані населенням большевицькі засідки в селах під час звітного періоду.

11.VІІ. в с. Котів – кап. Міліцин з групою больш.[евиків] (перевіряли стрихи).
В с. Надрічне – Іваненко з групою большевиків (біля могили).
В с. Лапшин – 9-х емведистів.

Літопис Української Повстанської Армії. – Т. 50. – С. 478-480 (проміжки згадок про Надрічне-Дрищів). 

ВІСТІ З ТЕРЕНУ.
за місяць серпень 1948 р.

Розшифровані населенням большевицькі засідки в селах під час звітного періоду.

1.VIII. в с. Шумляни – 12-ть большевиків.
Цьої ж самої ночі в с. Старий Вербів.
Цьої ж самої ночі в с. Надрічне – 30-ть большевиків.

11.VIII. до с. Надрічне приїхало 4ох большевиків, між ними стар. лейт. ЧА. Ці большевики через 3 дні ніччю квартирували в селі, а днем їздили до вежі, яка є межи сс. Надрічне – Конюхи. Коли прийшли до вежі, то один з них вилазив на вежу з далековидом та паперами і щось на папері рисував. Коли господиня питала, що він там таке робить, то один з них відповів, що це неможна говорити, бо це військова таємниця.

Літопис Української Повстанської Армії. – Т. 50. – С. 581-598 (проміжки згадок про Надрічне-Дрищів). 

 

Тернопільщина “Вісті з Терену” та “Вістки з Тернопільщини”, 1943—1950 / [відп. ред. П. Й. Потічний]. — Львів : Літопис УПА ; Торонто : Літопис УПА, 1985— (Літопис Української Повстанської Армії ; т. 50). Кн. 2 / ред.: І. Гомзяк, М. Посівнич. — 2010. — 1237 с.