НАДРІЧНЕ

НАШЕ РІДНЕ СЕЛО

«Дерев’яні храми Бережанщини»

25 квітня відбулася VІІІ студентська науково-пізнавальна конференція «Дерев’яні храми Бережанщини», яка цьогоріч спрямована на вивчення та популяризацію унікальних релігійних пам’яток на півночі Бережанщини. Робота конференції відбувалася у виїзному форматі, коли учасники заходу пізнавали історію храмів, відвідуючи їх. Студенти мали можливість поринути у світ величної багатовікової сакральної спадщини наших предків. Маршрут конференції-мандрівки пролягав через села:
– Жуків, де збереглася дерев’яна церква Івана Богослова, з історією якої присутніх ознайомила студентка групи Вікторія Кукурудза;
– Надрічне – тут учасники конференції відвідали церкву Святого Миколая та ознайомилися із історією храму у представленні студентки Христини Корпач;
– Поручин, в якому здобувачі освіти побували в одному з найдавніших храмів Бережанщини на Тернопільщині – церква Святої Параскеви Сербської ХІV ст., з історією якого ознайомили студент Денис Новіцький та настоятель храму отець Ярослав Панашій;
– Біще, де студент Артур Сєданов ознайомив учасників конференції з історією церква Святих мучеників Бориса і Гліба, що належить до класичних храмів хатнього типу. Також, юні мандрівники відвідали оборонний костел Успіння Діви Марії, які ми не могли оминути своєю увагою;
– Рекшин, що став кінцевою точкою виїзної екскурсії. Історію храмів Пресвятої Богородиці ХVІІ ст. в с. Рекшин та Воздвиження Чесного Хреста в с. Пліхів до уваги учасників представила студентка групи К-11М Софія Лугова. Останнім храмом, з історією якого знайомилися студенти в рамках цієї конференції стала церква Святих Ап. Петра і Павла, про яку розповіла студентка групи К-11М Христина Дудар.
Захід організований та проведений при співпраці Державного історико-архітектурного заповідника у м. Бережани та ВСП «Бережанський фаховий коледж НУБІП України». Дякуємо директорці Світлані Ігорівні Пилипишин за постійну підтримку наших ініціатив та залучення молоді до пізнання історії та культурної спадщини Бережанщини. А також дякуємо Галині Василівні Процик, Василю Івановичу Лещуку та Маріанні Степанівні Михайлишин за допомогу в організації та проведенні заходу.
Дякуємо в. о. начальника Відділу освіти, молоді та спорту Бережанської міської ради Ульяні Ярославівні Юськів за надання автобуса.
Тільки разом ми зможемо зберегти нашу унікальну культурну спадщину.
*** 
25 квітня спільно з Державним історико-архітектурним заповідником в м.Бережани відбулася виїзна студентська науково-пізнавальна конференція «Дерев’яні храми Бережанщини», присвячена 125 річниці НУБіП України. Із вітальним словом до присутніх звернулася Галина Процик (заступник директора з виховної роботи), яка наголосила, що від початку війни багато людей переживали відчуття «богопокинутості». «…Зараз ми проходимо нелегкий період історії. Церква нині заново будує Україну, повертаючи людей до Бога. Дуже важливо зберегти віру і пам’ятати, що володарем історії є Бог і Він все промишляє. Маємо час, щоб заново переосмислити значимість церкви для кожної людини».
Олена Лугова (завідувачка науково-дослідного та музейно-просвітницького відділу ДІАЗ у м.Бережани) повідомила, що у Тернопільській області налічується 1706 пам’яток архітектури, з них – 638 сакральних об’єктів, до яких належать 134 дерев’яних храми, 34 об’єкти оборонної архітектури, що становить майже третину всіх замків та фортець, розміщених в інших регіонах України. 30 населених пунктів області включені до Списку історичних населених місць України.
Із цікавими доповідями виступили учасники конференції, студенти групи К-11М, а саме: Вікторія Кукурудза, Христина Корпач, Денис Новіцький, Артур Сєданов, Софія Лугова, Христина Дудар.
Розглядались актуальні питання існування та функціонування церковних інституцій Бережанщини в умовах війн та збройних конфліктів, збереження пам’яток в умовах військових дій, реставрація постраждалих пам’яток, проведення археологічних досліджень на територіях та історико-правовий аспект міжконфесійних відносин між церквою і державою у воєнний час.
Нині наша Церква стоїть на захисті України. Церква допомагає всіма можливими способами. Це не місце задля місця, а місце, щоб будувати нову людину, будувати нову Україну.
Василь Лещук, 
практичний психолог коледжу