НАДРІЧНЕ

НАШЕ РІДНЕ СЕЛО

На столі недописане слово, як надламаний прутик, щемить

Державний історико-архітектурний заповідник у м. Бережани /12 квітня 2023 року/: 
Дрібка з пам’яті до 9-го дня відходу у вічність  
НА СТОЛІ НЕДОПИСАНЕ СЛОВО, 
ЯК НАДЛАМАНИЙ ПРУТИК, ЩЕМИТЬ 
Залишився вузенький стікер розчинної кави, що не дочекався Василя Дмитровича Савчука в науковому відділі Заповідника. Але доброю пам’яттю громадиться на бібліотечній полиці підбірка видань творчого доробку.
У Заповіднику втішалися його новими книгами, раділи відзначенням Всеукраїнськими преміями братів Богдана і Левка Лепких, гумориста Степана Руданського, присвоєнням звання Почесного громадянина м. Бережани, цінували його візити. За традицією гостинності щоразу пропонували каву з цукеркою. Василь Дмитрович віддав перевагу розчинній каві і то з незначною кількістю окропу. А коли об’єднував ковток густого напою із цигарковою затяжкою, здавалося, що це були для нього миті найвищої насолоди.
Прямувати до Заповідника найчастіше його спонукали художники і вишивальниці та Шевченківські вечорниці. Поетову присутність на виставках полотен Миколи Бездільного та тернопільської художниці Наталії Басараб, на виставці принтерських репродукцій Шевченкової графіки з музею Києва та львівської мисткині Олександри Зробок, що голкою і ниткою створила ілюстрації до творів Т. Шевченка, вишиванок вчительки Ольги Курис та з вечорниць, де презентував своє видання «Тарас Шевченко і Бережанська земля», читав посвяти Кобзареві – засвідчують представлені тут світлини.

У Заповіднику постала й ідея презентації збірки поезій «Пізні чорнобривці» (2021). Скромність його характеру тримала нас у невіданні про її вихід майже рік, але в жовтні минулої воєнної осені вона озвалася з рук доньки поета Лесі. Чорнобривці на грядках вже зблякли, а з обкладинки засміялися знайомою барвою.

Презентацію погоджували з автором телефоном. Хвороба не давала ні йому, ні нам ніяких гарантій на особисту участь поета в зустрічі з шанувальниками його творчості. Та, на щастя, 20 листопада видалося погіднішим для його сил, і ми в Музеї Богдана Лепкого почули поетичне слово в авторському виконанні.
Як тепер розуміємо – востаннє. Голос, який нам щастило чути упродовж десятків років на святкових заходах у місті і захоплюватися силою тембру, тепер не мав знайомої соковитої насиченості. Як і в переддень його відходу у вічність. Моя з ним розмова 3 квітня о 16. 47 год. тривала недовго і стосувалася його канадійського друга, знаного на Бережанщині і Козівщині Ярослава Гуньки, що 19 березня відсвяткував своє 98-ліття. Василь Дмитрович вітав його через обласну газету, а я уточнювала дату – 13 березня.
Не минуло й півдоби, як 4 квітня сумна вістка вдарила в наші серця. Чомусь пригадалося наша з ним розмова у березні 2004 р. – напередодні його 60-ліття. Полотно цієї бесіди під заголовком «Та не більше від того, що суджено нам» розпростерлося на цілу сторінку в літературно-мистецькому часописі «Жайвір» (№1 (64), 2004). Василь Дмитрович не будував тоді планів, а покладався на долю словами Омара Хайяма: «… те що суджено нам, буде те неодмінно».
Доля присудила йому ще 19 років життя. Виповнених працею зі словом і над словом. Тільки в останній збірці 40 акровіршів. Читаєш і дивуєшся: в якому синтезі має бути творча думка, фраза, рима поета, аби перші літери кожного рядка вірша згори вниз утворили ім’я та прізвище людини з цією присвятою. А тут і Тарасу Шевченкові, й Іванові Франку, й Дмитру Павличку, Ліні Костенко й Богданові Андрусяку і ще 35-ти визначним для його сутності людей. Серед них і поетеса Любов Проць, в збірці якої є такі рядки:
Як зібрався піти, наостанку
Стріпав риму від ловів-облав
І пахуче полінце світанку
У негаснучу ватру підклав.
Та й пішов…
Ще біжу гарячково
За рядком, та безкровніє мить…
На столі недописане слово,
Як надламаний прутик, щемить.
Щемить, як рідним, так і друзям по цеху, і нам, шанувальникам його багатогранного творчого таланту, розквітлого для України в Бережанах.
Надія Волинець,
учений секретар

 https://www.facebook.com/