НАДРІЧНЕ

НАШЕ РІДНЕ СЕЛО

Дрищів в Літописі УПА: Том 10

За Українську Самостійну Соборну Державу! 
БЮРО ІНФОРМАЦІЇ УКРАЇНСЬКОЇ ГОЛОВНОЇ ВИЗВОЛЬНОЇ РАДИ (УГВР) 
Випуск   Но. 4   Березень, 1949 р.   Рік вид. II
_________________________

ЗІ ЗБРОЙНИХ ДІЙ УПА ТА ЗБРОЙНОГО ПІДПІЛЛЯ НА УКРАЇНСЬКИХ ЗЕМЛЯХ ПІД МОСКОВСЬКО-БОЛЬШЕВИЦЬКОЮ ОКУПАЦІЄЮ (В СРСР) 
(Неповне зведення за час від вересня 1947 до кінця цього ж року) 

Дрищів в Літописі УПА: Том 10

Закінчення II світової війни дозволило московсько-більшовицьким окупантам України кинути всі свої сили на боротьбу з українським повстанським і підпільним визвольно-революційним рухом. Мир, що настав у світі, створив московсько-більшовицьким імперіялістам догідні умови для зміцнення їхнього становища в середині СРСР, яке зараз після війни було серйозно  захитане посиленим спротивом нещадно гноблених і експлуатованих працюючих мас та національно-визвольними змаганнями поневолених народів, зокрема ж визвольною боротьбою українського народу та народів Прибалтики. Супроти всього населення, а особливо супроти українського населення на території дій УПА й революційного підпілля, більшовицькі кати застосували нечуваний терор. Вони кинули на українські землі численні банди МҐБ, МВД, партії, озброєної адміністрації і дали їм повну свободу здушувати визвольну боротьбу українського народу, хоч би навіть найбільш звірськими й жорстокими методами.

Такий стан вимагав від українського визвольно-революційного руху зміни тактики. Ішлося про те, щоб, враховуючи існуючі в Україні обставини, а теж сили, що ними розпоряджався визвольний рух, знайти такі форми й методи боротьби, які забезпечили б визвольно-революційний рух від розгрому окупантами та дозволили б йому далі успішно розгортати свої дії. З цих причин УПА й революційні кадри перейшли з повстанських форм масової збройної боротьби в глибоке підпілля. Суцільні відділи УПА далі ще діяли тільки в тих районах, де для цього були догідні природно-географічні умови (головним чином у підкарпатських областях). Головним завданням підпілля стала організаторська й широка політично-пропаґандивна робота. Її мета повалити більшовицьке панування в Україні й побудувати на українських етнографічних землях Українську Самостійну Соборну Державу.

Перейшовши в глибоке підпілля, український визвольно-революційний рух, проте, своїх збройних акцій не припинив, змінився тільки їхній характер. Це вже не великі бої сотень і
куренів УПА, а постійні дрібні збройні сутички з ворогом розчленованих, але тісно організаційно пов’язаних та керованих одним центром повстанських і підпільних груп. З-за кожного рогу в селі чи місті, на кожній стежці, в полі чи в лісі, днем і ніччю, шле більшовицькому окупантові невидна рука українського повстанця й підпільника-революціонера караючу кулю за кривди народу, за топтання його прав, за мільйони закатованих, запроторених у тюрми чи концтабори українських патріотів, за грабіж українського населення і знущання над ним, за намагання національно розкладати український народ і деморалізувати його, в обороні позицій українського визвольно-революційного самостійницького руху в Україні. Своїми збройними діями УПА й революційне підпілля, з одного боку, утруднюють московсько-більшовицьким окупантам їхні протинародні злочинні пляни не дозволяють їм закріпитись в Україні, завдають утрат у людях. З другого боку, цими діями вони скріплюють українські народні  маси в їхньому опорі більшовицьким гнобителям та втримують їх у постійній готовості до остаточної розправи з окупантом в ім’я побудови незалежної української держави.

Наше неповне зведення, що його публікуємо в цьому випуску, охоплює факти збройних дій УПА і збройного підпілля від початку вересня до кінця грудня 1947 р. В це зведення включено теж деякі факти збройної боротьби, що не були  включені в попереднє зведення. (Зведення бойових дій УПА і збройного підпілля за час від серпня 1946 р. до серпня 1947 р. опубліковане у випуску ч. 3 Бюра Інформації УГВР; зведення з другої половини 1945 р. і до серпня 1946 р. — в органі УГВР “Самостійність” ч. 1)

***
17. 7. 47 р. в с. Дрищів (р-н Бережани, Терноп. обл.) була перестрілка між підпільниками і групою МВД.

***
24. 7. 47 р. в с. Дрищів (р-н Бережани, Терноп. обл.) підпільники обстріляли емведівську банду, в наслідок чого один емведист був убитий.

Літопис Української Повстанської Армії. – Т. 10. – С. 141-185. 

Літопис Української Повстанської Армії. – Т. 10: Українська Головна Визвольна Рада: документи, офіційні публікації, матеріяли. Кн. 3. 1949-1952 / ред.: Є. Штендера, П. -Й. Потічний. – Торонто : Літопис УПА, 1984. – 436 с.