НАДРІЧНЕ

НАШЕ РІДНЕ СЕЛО

“Свій до свого по своє!”

Це був час, коли галичани вчилися заробляти гроші, інвестувати  та розвивати торгівлю. А новостворені інституції створювали можливості та всіляко розвивали необхідну інфраструктуру. 
У інфографіці – одні з ключових подій у історії кооперативного руху в Галичині. 
 
***
УСПІХ ВСУПЕРЕЧ ОБСТАВИНАМ
“Свій до свого по своє!” – таким гаслом керувалися українські підприємці на Галичині. Наша кооперація пройшла довгий шлях від збанкрутілих напів клерикальних установ до масового руху, який об’єднав тисячі людей. Для цього знадобилося понад сім десятиліть. На місце перших організаторів – греко-католицьких священників – прийшли адвокати, вчителі, зрештою, колишні вояки Галицької армії. 
 
“Один взяв, другий брав, а третій таки украв” 
– Українська кооперація – унікальне явище в європейській історії, – розповідає історик Степан Гелей. – Не впевнений, чи ще якась нація без держави змогла так поставити на ноги цей напрям. Хоча перешкод вистачало. Влада не хотіла, щоб українці розвивали свою економіку. Бо де були заможні господарі, там з’являлися “Просвіта”, “Сокіл” та інші патріотичні організації. А там хтозна – раптом вони й підпільну ОУН фінансувати почнуть.
Перші спроби економічної діяльности галицьких українців датуємо серединою ХІХ століття. Український політичний провід перебував в руках греко-католицьких священників – єдиної вищої верстви, яка не спольщилася. Наприкінці 1867-го з ініціативи митрополита Спиридона Литвиновича було створено “Банк рустикальний”. Ще через 6 років організовано “Общеє рольничо-кредитноє заведеніє для Галіції і Буковини”, як прозвали його сучасники – “Банк крилошанський”. Перший мав давати селянам позики під менші відсотки, аніж лихварі. Другий – допомагати духовенству та їхнім родинам. Із фонду священничих вдів та сиріт львівської митрополії на банківський основний фонд було виділено 75 тисяч золотих ринських. Іншу частину коштів вкладав чеський банк “Славія”. Втім незабаром чехи, що опинилися на межі банкрутства, забрали свою частку.
Фахівців-економістів серед українців просто не було. Доводилося передавати справи до рук найманих працівників. Як наслідок – лихварська діяльність “Банку рустикального” допровадила тисячі його вкладників до занепаду та розпродажу ґрунтів. Зловживання управителів “Банку крилошанського” – чеха Міхалка та євреїв Хувеса й Кіндлера – призвели до криміналу. Часопис “Зеркало” містить про це короткий віршик:
Хувес, Кіндлєр і Міхалко –
То файні три кавалки.
Один взяв, другий брав,
А третій таки украв.
Духовенство, серед якого особливо сильною була москвофільська фракція, звернулося по допомогу до Санкт-Петербурга. Царський уряд надіслав на підтримку мільйон рублів. Однак це лише відтермінувало банкрутство. Історія перших банківських установ закінчилася тотальною зневірою у власну економічну спроможність. Кость Левицький підсумував той період так: “На руїнах тих обох банків незвичайно важко було ставити нові основи нашої господарської організації”.
Повний текст статті Святослава ЛИПОВЕЦЬКОГО доступний за посиланням: